Quantcast
Channel: 3obieg.pl – Serwis informacyjny dziennikarstwa obywatelskiego.
Viewing all articles
Browse latest Browse all 16410

30 i 65 urodziny roku 1984

$
0
0

Dzieło

Wydana w 1949 powieść co prawda należała do gatunku science, a raczej political-fiction (fikcji politycznej), ale oparta była na całkiem realnym spotkaniu z aparatem stalinowskiego terroru. Orwell, trzeźwy obserwator i świetny reportażysta, wysnuł z rzeczywistości prognozę mariażu totalitaryzmu z nowoczesną technologicznie inwigilacją. Doceniał wpływ telewizji, dość trafnie przewidział jej popularyzację, a także wprowadzenie jej do domów. Pozostawiając na boku głębsze analizy, przewidziana rzeczywistość w ponury sposób przypomina naszą, co ciekawsze, takie wrażenie książka wywoływała praktycznie od momentu publikacji. Jakie odbicie znajdowało to w innych formach wyrazu?

Radio, telewizja, kino

Powieść stała się wielkim hitem, już w roku wydania została nadane słuchowisko radiowego na falach NBC. Co ciekawe, transmisja ta była uznawana za formę zaliczenia na uniwersytetach amerykańskich. W 1953 zarówno w USA jak i Wielkiej Brytanii telewidzowie mogli obejrzeć przedstawienie teatralne na podstawie powieści, a w 1956 trafił do kin film „1984” z Edmondem O’Brienem w roli Winstona Smitha. Mimo że skupił się na wątku miłosnym, do dziś pozostaje zacnym reprezentantem dość ponurej fantastyki. Pociągnął za sobą ekranizacje pozostałych pozycji z nurtu dystopii, jak choćby „Fahrenheit 451” czy „Mechaniczna Pomarańcza”.

Pokłosie

Gdy zbliżała się wyznaczona przez książkę data, jej inspiracja, czyli wszechwładny Związek Radziecki tracił siły. Na Zachodzie zaś dominowało rozczarowanie i stagnacja, na czym zagrała młoda firma Apple z pomocą reklamy „1984”. Co prawda firma została pozwana o naruszenie praw autorskich, jednak na nowo obudziła zainteresowanie książką, które podbiła także kolejna ekranizacja, tym razem z Johnem Hurtem w głównej roli. Raptem 4 lata póxniej ten sam koncept, tym razem w unowocześnionej formie i efektowną akcją, ukazał John Carpenter w filmie „They Live”. To właśnie stamtąd pochodzi widoczne dość często na tshirtach OBEY – hasło nawołujące do posłuszeństwa. Wraz z wejściem w nowy wiek powieść utraciła na popularności, na ekranie znajdziemy jej echo za sprawą ekranizacji komiksu „V jak Vendetta” z 2005 roku. Co ciekawe, rola przywódcy totalitarnej partii przypadł Johnowi Hurtowi, niejako dopisując epilog do tej, cały czas godnej przeczytania, historii.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 16410

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra